In articolul anterior, argumentam modul in care dezvoltarea abilitatilor de inteligenta emotionala si sociala asigura succesul si fericirea pe termen lung a copiilor. Strategiile cele mai eficiente, pe care si noi le-am mentionat, se refera la facilitarea unor experiente semnificative de interactiune pentru copii.

In acest sens, competitiile si taberele internationale, precum sunt si cele de Soroban si Anzan la care participam acum in aprilie, reprezinta o astfel de oportunitate.

Ocazie unica si deosebita pentru copii, competitia nu este doar un eveniment in care isi pot demonstra abilitatile matematice. Este totodata un context in care isi pot dezvolta abilitatile emotionale si sociale intr-un mediu competitiv si stimulant.

In timpul pregatirii pentru competitie, copiii invata sa-si gestioneze emotiile, sa-si imbunatateasca concentrarea si sa-si dezvolte rezilienta in fata provocarilor. Mai ales, participarea la eveniment ii expune la un mediu nou, in care trebuie sa interactioneze cu alti participanti din medii diferite si cu un bagaj cultural vast.

Ca beneficii concrete, experienta aduce nenumarate avantaje pentru dezvoltarea inteligentei emotionale a copiilor. In primul rand, le ofera oportunitatea de a-si testa limitele si de a-si depasi temerile, ceea ce contribuie la cresterea increderii in sine si la dezvoltarea rezilientei.

In plus, ii expune la situatii noi si provocatoare, in care trebuie sa-si gestioneze eficient emotiile si sa-si mentina concentrarea, ceea ce ii ajuta la dezvoltarea si perfectionarea abilitatilor de autocontrol si management al stresului.

Pentru noi, este inca o oportunitate de promovare a abilitatilor inteligentei emotionale si sociale atat de necesare. De aceea, experienta taberei sustine cu atat mai multaceste nevoi esentiale de dezvoltare.

Participarea la evenimentele din Polonia reprezinta o modalitate excelenta de a incuraja dezvoltarea integrata a cursantilor nostri. Le oferă sansa de a-si testa limitele, de a-si dezvolta rezilienta si de a-si imbunatati abilitatile de autocontrol si gestionare a stresului.

Suntem recunoscatori ca avem ocazia de a facilita aceasta experienta pentru copiii si parintii care sunt alaturi de centrul nostru si care fac parte din comunitatea noastra!